Автор: Росица Христова - Магистър по Музикална педагогика и Логопедия, сертифициран музикотерапевт
Всички ние се раждаме с различни възможности. Понякога обаче причините се налагат от самата природа. Това съвсем не означава, че децата с ограничени възможности нямат равен шанс да бъдат толкова щастливи, колкото и останалите. Ако имате своя пример и търсите решение, знайте, че такова има – музикотерапията!
Точно от това имат нужда децата с: нарушения на опорно-двигателния апарат, нервни заболявания, олигофрения, проблеми със слуха, говора, зрението, хиперактивност, дефицит на внимание, синдроми и др.
Още от древността хората са знаели, че изкуството притежава лечебни свойства, но най-силно въздействие върху здравето оказва музиката. В Древна Гърция, Питагор е започвал и завършвал деня с пеене – сутрин, за да изчисти ума от съня и да го активизира, вечер –за успокояване и настройване към отдих
Музиката в медицината
Музикалната терапия е едно от средствата за лечение на неврози, психосоматични заболявания, депресии, както и инструмент за личностното развитие на човека – и възрастния, и детето. Инструментът, с който борави музикалната терапия, е най-популярното и съвършено средство – музиката.
Положителните емоции предизвикани чрез музикотерапевтичните подходи, повишават активността на кората наглавния мозък, подобряват обмена на веществата, стимулират дишането и кръвообращението, подобряватвниманието, тонизират централната нервна система. Под въздействието на музиката се възстановява ритъма на организма, при който физиологическите реакции протичат най-ефективно и здравословно. Правилно подбраната музикаможе да премахне умората, да повиши самочувствието и самооценката. Всички ние – големи и малки, толкова много се нуждаем от това.
Музика … преди да се родя
Възпитанието на човек започва 9 месеца преди да се роди! Добре е, ако бременната жена се занимава по някоя от методиките за пренатално развитие в медицинско учреждение или център за родители, да не спира да пее песни и да води разговори с детенцето, а да пренася и прилага това и в къщи. Желателно е и бащата да се привлече към тези занимания. Така детето привиква към тембъра на гласовете на своите родители, слуша ги и започва още преди раждането си да ги чувства като любими и необходими за себе си. Всичко това не само влияе положително на развитието на бебето, но и хармонизира отношенията в семейството. Анализирайки влиянията на различни методи на въздействие с музика, учените са стигнали до извода, че те дават възможност да се наблюдават форми на емоционални реакции и взаимовръзката им с двигателните, а следователно и с дихателните реакции на нероденото дете. Установено е, че с помощта на музикатаможе да се въздейства на три сфери от жизнената дейност на плода – двигателна, емоционална и дихателна и дори да се управлява тяхното развитие. Такова влияние помага да се коригират някои изменения във формирането на плода и да се направлява развитието в правилната посока. Най-важното е, че музикалната стимулация за развитието на бъдещото дете оказва положително влияние както на психическите, така и на физическите му качества. Музикатаактивизира жизнената дейност на бременната жена и благоприятства нейното здравословно състояние. Съществуват специални музикотерапевтични програми и методики, които се използват за подготовка на бъдещата майка за нейното раждане.
Маестро, музика
Да се прекратява музикалната терапия след раждането на бебето не е целесъобразно. По света, а вече и у нас, са създадени специални програми за работа с музика в първите години от живота на човека. Тук музиката се превръща в психологически инструмент за ранното детско развитие –за деца в норма и извън нея. Презумпцията е, че бебето има същите рецептори, каквито има и възрастният – зрение, слух, вкус, осезание, обоняние. Музиката помага да се опознават цветовете, да се развие чувство към езика, думите, образите, да се научат частите на собственото тяло, което в последствие да се осъзнае като един от най-съвършените инструменти на природата. Всички тези постижения, които се случват с помощта на музиката, разкриват пред детето света в неговата пълнота, разширяват кръгозора и неговата емоционална сфера на дейност.
Музикотерапията при работата с деца помага за: Укрепване на доверието и повишаване на чувствителността. Помага да се ускори процесът на оздравяване, чрез улесненото изразяване на вътрешното преживяване, с помощта на музиката. Музиката фокусира вниманието към чувствата и спомага за по-голямата осъзнатост на индивида. Повишава се музикалната компетентност, изгражда се чувство за вътрешен контрол и структурираност на личността.
Активностите с музика стимулират развитието във всяка хемисфера/полукълбо/ на мозъка
Децата, чиито вътрешен свят е хармонизиран, по - лесно се приспособяват към света на възрастните, по - добреконтактуват с членовете на своето семейство, бързо намират общ език с връстниците си, с лекота усвояват новаинформация и знания. С помощта на музиката родителите могат много по-лесно да общуват със своето дете, да го възпитава, да направляват неговото развитие. Много важно е да осъзнаем, че общуването с музика, което се случва на специални занимания, може да бъде както за здраве и развитие, така и за самоопознаване, корекции и ускоряване лечението на различни заболявания.
Как лекува музиката ?
Колкото по-рано се започне с лечение, толкова по-големи са шансовете за успех. С музикотерапия може да се започне от самото раждане. Тя влияе особено силно за:
Класическата музика е особено подходяща за предаване на чувствата, преживяванията и настроенията на детето, за да се насочи в правилната посока неговото светоусещане.
При активната музикотерапия децата лично участват в изпълнение на музикалното произведение –инструментално или вокално. За целта могат да се използват музикални инструменти, предмети от бита, лично от вас изработени помагала, както и собственото тяло. Главната цел е интеграция на детето в социалната група чрез музикално сътворчество, където се отработват различни комуникативни умения, преодолява се чувството за срам, формират се въздържаност, самоконтрол, внимание.
Музикотерапията позволява на всички ни да се развиваме, възпитаваме, да се справяме в живота, да се вслушамев себе си и да се саморазберем.