Започнахте ли подготовката за детската градина?
За да улесните раздялата сутрин в първите седмици може да измислите "ритуал на раздялата" - нещо като малка, специална игра, която да помогне и на двама ви.
Ето една идея за игра:
Когато се сбогувате, целунете дланта на детето си и след това му кажете да стисне юмрук. Обяснете му, че сте "заключили" вашата целувка вътре, за да я пази. Кажете му, че може да стисне юмрука си, за да усети вашата целувка, всеки път когато му стане мъчно.
*Повтаряйте този ритуал всеки път. След няколко дни той ще се превърне в забавен, очакван момент.
Тази игра дава на детето нещо физическо и осезаемо, което му напомня за вас. То не си тръгва "само", а с вашата целувка, която е скрита в ръката му. Така детето се чувства по-спокойно, а раздялата става по-лесна и за двама ви.
Теодора Пумпалова
